Výjezdy 2011

     Jednotka SDH Pacov má za uplynulý rok 2011 celkem 32 zásahů.

 

 

Požár kůlny v Pacově

     Dnes v 3:19 přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina hlášení o požáru kůlny v ulici Svatobarborská v Pacově. K požáru vyjeli pacovští profesionální hasiči ze stanice Pacov spolu s jednotkou dobrovolných hasičů z Pacova.

     Na likvidaci požáru hasiči nasadili 3 vodní proudy. V kůlně bylo uskladněno seno, které museli hasiči vyskladnit, aby požár úplně uhasili. Z hořící kůlny se hasičům také podařilo zachránit několik králíků a slepic.

     V 03:43 hod se jednotkám podařilo požár lokalizovat. Úplná likvidace požáru proběhla v 05:32 hod.

     Majiteli vznikla požárem škoda v předběžné výši cca 20.000 Kč. Při požáru ani samotném zásahu nebyl nikdo zraněn. Příčina vzniku požáru se nadále vyšetřuje.

Opětovný požár v Bedřichově

      V noci krátce po jedné hodině ranní se opět v Pacově rozhoukaly požární sirény. Byl totiž na Krajské operační a informační středisko HZS kraje Vysočina nahlášen požár v Bedřichově. Opět se jednalo o požár na překladiši pilin a další dřevní hmoty v Bedřichově. Operační důstojník na místo vyslal profesionání hasiče ze stanice Pacov s jednotkou dobrovolných hasičů také z Pacova.

     Na místě události byla první profesionální jednotka, která provedla průzkum a poté začala s hasebními pracemi. Vytvořila jeden proud "C" a začala s hašením hromady pilinoštěpek. Jednotka dobrovolných hasičů z Pacova po příjezdu na místo události začala doplňovat cisternu profesionálních hasičů a také pomohla s dalšími hasebními pracemi.

     Po domluvě majitele a velitele zásahu se začaly hromady rozebírat pomocí manipulátoru. Majitel vyvezenou štěpku převážel vedle hořící hromady a tam se vyvezený materiál postupně dohašoval.

     Jednotky hasičů se před pátou hodinou ranní vrátily zpět na stanici.

     foto ve špatné kvalitě zde

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda, Tomáš Štiva, Lukáš Jalovecký

 

 

Požár překladiště pilin v Bedřichově

     Dne 24. listopadu krátce před půl 7 ranní byl nahlášen na Krajské operační a informační středisko HZS kraje Vysočina požár překladiště pilin v Bedřichově. Na místo operační důstojník vyslal profesionální hasiče ze stanice Pacov se 2 vozy spolu s jednotkami dobrovolných hasičů z Pacova, Jetřichovce a Obrataně.

     Po příjezdu na místo události hasiči zjistili zahoření hromady pilin, kterou se podařilo během několika chvil uhasit. Po hasebních pracích se uklidil veškerý materiál a požářiště bylo předáno majiteli. Během zásahu se nikomu nic nestalo a nyní je událost již v šetření.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda, Petr Horký

 

 

Hledání pohřešované osoby

     Včera 27. října 2011 v 18:52 byl jednotce SDH Pacov ohlášen další výjezd krajským operačním a informačním střediskem v Jihlavě. Jednalo se o spolupráci se složkami IZS při pátrání po pohřešované osobě. Jednalo se o seniora z domova důchodců v Proseči u Pošné. Pohřešovaný senior se po nedlouhém pátrání podařil v pořádku nalézl a tak celá akce IZS dobře dopadla.

     Na místě zasahovali: HZS Pacov, PČR, jednotky SDH Pacov, Nová Cerekev, Pošná.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Jaroslav Růžek, Zdeněk Dvořák, Milan Kaňka, Václav Vlk, Miloslav Hovorka, Tomáš Štiva.

    

 

 

Požár stohu Lukavec

     Nezletilá dívka z Pelhřimovska zapálila svou hrou stoh slámy v Lukavci. Hlášení o požáru přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina včera ve 14:32 hod. K požáru vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pacov společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Lukavce, Jetřichovce a Pacova.

     Při příjezdu hasičů na místo události byl stoh slámy o velikosti přibližně 70×10 m celý v plamenech. Velitel zásahu společně s majitelem rozhodli o ponechání stohu kontrolovaně vyhořet. Místo požáru bylo oboráno a hasiči se zaměřili na ochranu okolí, aby nedošlo k rozšíření požáru. Při požáru ani samotné zásahu nebyl nikdo zraněn. Majiteli vznikla požárem škoda v předběžné výši 56.000 Kč. Dohled nad požářištěm prováděla až do večerních hodin jednotka sboru dobrovolných hasičů z Lukavce.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Jaroslav Růžek, Zdeněk Dvořák, Hynek Havel.

 

Požár skládky na Hrádku

     V úterý 23. srpna se po půl osmé večer po dlouhé době v Pacově rozezněly sirény. Byl nahlášen požár skládky odpadu na Hrádku u Pacova. Na místo operační důstojník vyslal profesionální hasiče ze stanice Pacov ( T 815 CAS 32) spolu s jednotkami dobrovolných hasičů z Pacova ( T 148 CAS 32), Hořepníku ( AVIA CAS 8) a Jetřichovce ( AVIA CAS 8).

      Díky rychlému příjezdu požárních vozidel se požár nestihl více rozšířit a pomocí jednoho proudu "C" a proudu z lafety T 815 se podařil požár uhasit. Hasiči místo požáru důkladně prolili vodou a poté předali místo požáru provozovateli skládky.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda, Jaroslav Růžek, Zdeněk Dvořák, Tomáš Štiva.

 

 

Dohašení domu

     Ve středu 29. června v 18:59 vyjížděli opět hasiči k domu, který  vyhořel 28. června ve večerních hodinách. Jednalo se o rozhoření skrytých ohnisek požáru. Na místě zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pacov spolu s jednotkou dobrovolných hasičů z Pacova. Na místě hasiči použily dva proudy "C" a dům opět zalili vodou.

      Po osmé hodině večerní se hasiči vrátili zpět na stanici.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda, Jaroslav Růžek, Lukáš Jalovecký

 

 

Požár domu Nová Ves u Pacova

     V podvečer 28. června 2011 byl na krajské operační a informační středisko nahlášen požár domu u Nové Vsi na Pacovsku. Jednalo se o požár opuštěného domu pod strážním domem u přejezdu směrem na Pošnou. 

     Na místo operační důstojník vyslal profesionální hasiče z Pacova s dvěma hasičskými automobily ( MAN a TATRA 815) a dále jednotky dobrovolných hasičů z Pacova ( TATRA 148), Pošné ( PPS 12) a Důl u Pošné.

     Profesionální hasiči spolu s dobrovolnými hasiči z Pacova okamžitě začali bojovat s několikametrovými plameny v dýchací technice za pomocí 3 proudů "C". Postupně se musela celá střecha rozebrat, aby se hasiči mohli dostat na dosah skrytým ohniskům. Poté co začala docházet voda v cisternách, tak Tatra dobrovolných hasičů z Pacova začala jezdit kyvadlově pro vodu do nedalekého rybníka, kde jednotka dobrovolných hasičů z Pošné zřídila na pokyn velitele zásahu čerpací stanoviště.

     Bohužel  veškeré snahy hasičů přišly na zmar a z domu zbyla jen neobývatelná zřícenina. Během zásahu se nikdo nezranil a jednotky hasičů se okolo osmé hodiny večerní začali vracet zpět na své stanice.

     Hasiči místo předali policii a ti spolu s vyšetřovately od hasičů budou tento požár vyšetřovat.

     Foto zde

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda, Jaroslav Růžek, Petr Horký

 

 

    

Požár fotovoltaické elektrárny Zhoř

     Dne 9. června 2011 po půl desáté dopoledne byl nahlášen na krajské operační a informační středisko kraje Vysočina požár fotovoltaické elektrárny v obci Zhoř u Pacova. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pacov spolu s jednotkami dobrovolných hasičů z Pacova a Jetřichovce. Naštěstí se jednalo jen o cvičení a tak hasiči jen zjistily časy dojezdů, vyzkoušeli si teoreticky zásah a provedli vyhodnocení cvičení.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Zdeněk Dvořák, Petr Horký, Milan Kaňka

 

Požár lesa u Lesné

     Dne 30. května v 15:34 byl ohlášen požár lesa mezi Lesnou a Útěchovicema pod stražištěm. Na místo vyjela profesionální jednotka hasičů ze stanice Pacov s tatrou 815 CAS 32 spolu s jednotkami dobrovolných hasičů z Pacova ( tatra 148 CAS 32), Hořepník ( avia CAS 8) a Lesná ( PS 12).

     Po příjezdu na místo byla plameny sežehnuta mítina s okrajem lesa a hasiči okamžitě začali zamezovat požáru další šíření směrem do okolního lesa. Celý zásah komplikovalo větrné počasí, špatná dostupnost a také to že požářiště bylo v prudkém svahu.

     Jelikož bylo požářiště většího rozsahu jezdilo se kyvadlově pro vodu do přilehlého rybníka, kde zřídila jednotka z Lesné čerpací stanoviště.

     Po šesté hodině se hasiči rozjeli zpět na své stanice.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda, Miloslav Hovorka a Zdeněk Dvořák.

 

 

Následný požár budovy po výbuchu v Jetřichovci

     V úterý 26. dubna 2011 se před půl desátou dopolední dostala na krajské operační a informační středisko zpráva o zřícení budovy po výbuchu plynu v Jetřichovci. Budova dle prvotních informací hoří. Tak začalo další cvičení hasičů z celého okolí Jetřichovce.

     Na místo operační důstojník vyslal profesionální hasiče ze stanice Pacov společně s jednotkami dobrovolných hasičů z Pacova, Jetřichovce a Lukavce.

     Na místo události, které se nacházelo vedle zemědělského areálu, přijeli jako první zároveň profesionální hasiči ze stanice Pacov a místní jednotka dobrovolných hasičů z Jetřichovce. Hasiči po průzkumu místa události začali provádět hašení a kontrolu objektu, zda se v objektu někdo nenachází. To už na místě byla cisterna z Pacova a vůz s hasiči z Lukavce.

     Velitel zásahu nařídil zřídit dopravu vody z nedaleké požární nádrže pomocí cisteren z Pacova a Lukavce a průzkumná skupina zatím prohledávala objekt. Při průzkumu skupina nalezna v bytě osobu, kterou okamžitě evakuovala. Poté byla provedena přetlaková ventilace a odvětrání celé budovy.

     Při těchto pracích u zásahu mezitím zasedal krizový štáb města Pacov a jednal o dalších krocích ( ubytování postižených osob, další opatření,...)

     Celé cvičení bylo po desáté hodině ukončeno a vyhodnoceno. Poté se jednotky vrátili zpět na své stanice.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda, Zdeněk Dvořák a Jaroslav Růžek

     Foto z tohoto cvičení je k vidění zde na webu města Pacov.

    

 

Požáry lesního porostu v Salačově Lhotě a Hrobské Zahrádce

     Aby toho nebylo málo, tak se opět v Pacově 22. dubna 2011 po druhé rozezněli sirény krátce před třetí hodinou odpolední. Na krajské operační a informační středisko byl nahlášen požár lesa mezi Salačovou Lhotou a Lukavcem. Na místo vyjela profesionální jednotka z Pacova posílená o dobrovolné jednotky ze Salačovy Lhoty, Pacova, Lukavce a Jetřichovce.

     Hasiči po příjezdu na místo požářiště zahasili a provedli protipožární opatření. Okolo páté hodiny odpolední se vrátili jedntky zpět na své stanice.

     Jednotka SDH Pacov byla při jízdě k zásahu převelena na druhý požár lesa u Hrobské zahrádky. Na místě již zasahovala jednotka z Obrataně. Jednalo se o rozsáhlý požár lesa. Na místo byly povolány další cisterny z Černovic a jelikož voda v cisternách nestačila bylo nutno povolat jednotku dobrovolných hasičů z Cetoraze, která zřídila u nich v obci čerpací stanoviště a tak cisterny jezdili pro vodu asi 5 km od požářiště.

     Hasební práce byly ukončeny okolo šesté hodiny navečer a jednotky se postupně vraceli zpět na své stanice.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda

Foto z požáru lesa u Hrobské zahrádky naleznete na tomto odkazu.

 

 

Požár bioplynové stanice v Jetřichovci

     V pátek 22. dubna 2011 ve čtvrt na 11 se rozezněli v okolí Pacova požární sirény. Byl totiž nahlášen požár v areálu farmy v Jetřichovci. Na místo krajské operační a informační středisko vyslalo jednotku profesionálních hasičů ze stanice Pacov spolu s dalšími dobrovolnými jednotkami z okolí. Podle příjezdu to byly jednotky z Jetřichovce, Pacova a Lukavce.

     Po příjezdu hasičů z bioplynové stanice utíkal plyn a byla ohořelá elektroinstalace. Jednotky prováděli ochlazování a poté provedli další protipožární opatření.

     Okolo poledne se jednotky vrátily zpět na své stanice.

     Při zásahu se nikomu nic nestalo.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda, Zdeněk Dvořák, Jaroslav Růžek

     Foto ze zásahu zde.

 

 

Čištění komunikace

     Ve čtvrtek 7. dubna po 13té hodině jednotka SDH Pacov vyjela s Tatrou 148 CAS 32 do ulice Truhlářská. Zde provedla úklid a umytí asfaltové plochy. Asi po hodině se vrátila zpět na stanici.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda

 

 

Pomoc ZZS a dohašení požáru Pacov

     V neděli 3. dubna 2011 po čtvrt na 2 bylo na operační středisko zdravotnické záchranné služby nahlášeno zranění ženy v Pacově v ulici Pošenská. Na místo vyjela sanita ZZS z Pacova. Zdravotníci na místě objevili ženu v požářišti o rozměrech cca 100 x 50 metrů, která byla nadýchaná splodin hoření a lehce popálená. A tak si na místo nechali zavolat hasiče.

     Na místo vyrazila jednotka profesionálních hasičů z Pacova s vozidlem MAN. Po příjezdu na místo hasiči drobně vypomohli zdravotníkům a ihned začali s hašením. Všude byla suchá tráva a ta stále hořela. Velitel zásahu si vzhledem velikosti rozsahu požáru zažádal o další CAS ( Cisternová Automobilová Stříkačka). Operační důstojník na místo vyslal další hasiče z Pacova a to konkrétně jednotku dobrovolných hasičů z Pacova s Tatrou 148 a další jednotku profesionálních hasičů z Pacova s Tatrou 815.

     Posilové jednotky hasičů se na místě události okamžitě zapojili s hasebními pracemi a během necelé hodiny bylo po všem.

     Hasiči se poté vrátili zpět na stanici. Ošetřenou ženu zdravotníci převezli během hašení do nemocnice k dalšímu ošetření.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda, Milan Kaňka, Jaroslav Růžek

fotky ze zásahu zde

 

 

Požár lesního porostu u Velké Chyšky

     V sobotu 2. dubna v půl druhé odpoledne byl na operační středisko nahlášen požár lesního porostu. Na místo operační důstojník vyslal profesionální hasiče ze stanice Pacov spolu s jednotkou dobrovolných hasičů také z Pacova.

     Po příjezdu na místo události byl oheň zažehnán během okamžiku vysokotlakým proudem.

     Oheň vznikl při pálení klestí. Pálení bylo nahlášené u hasičů, ale prudký vítr a sucho udělalo své. Požár naštěstí byl včas zažehnán a žádné větší škody nevznikly.

     Fotogalerii naleznete zde.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda, Zdeněk Dvořák, Tomáš Štiva

 

 

Požár bytu v Pacově

 

     Dne 25. března 2011 v 08:41 hod přijalo Krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina hlášení o kouři vycházejícím z oken v sedmém patře panelového domu na Sídlišti Míru v Pacově. Na místo události byly vyslány čtyři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů.
     Do jednopokojového bytu museli hasiči vniknout násilím. Z kuchyně bytu se valil dým. V bytě hasiči nalezli tvrdě spící ženu, kterou se jim podařilo probudit. Při požáru potravin na sporáku se nadýchala zplodin hoření. Zdravotníci ženu převezli sanitním vozem k ošetření do nemocnice. Hasiči zakouřené prostory bytu odvětrali za pomoci přirozené ventilace.

Požárem škoda nevznikla.

U požáru zasahovala místní jednotka profesionálních hasičů společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Pacova, Obrataně a Jetřichovce.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Milan Kaňka, Miloslav Hovorka, Jaroslav Růžek

 

Požár průmyslové haly Pacov

     Krátce po půlnoci dne 21. března 2011 byl ohlášen požár výrobní haly v Pacově. Jednalo se o průmyslový objekt, kde se vyráběly rehabilitační pomůcky.

     Na místo byly okamžitě povolány jednotky hasičů z celého okolí. Jako první na místě byla jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pacov a v zápětí za profesionálními hasiči na místo dorazili dobrovolní hasiči z Pacova. Poté se na místo průběžně dostavovali další jednotky ( profesionální hasiči ze stanice Pelhřimov, dobrovolní hasiči z Obrataně, Jetřichovce, Černovic, Košetic, Hořepníka,...). Během několika desítek minut se na místo  také dostavil řídící důstojník, vyšetřovatel požárů i policie.

     Hasební práce komplikoval špatný přístup do objektu a hlavně silné zakouření prostor uvnitř haly. K hašení bylo použito několik proudů  "C", z toho jeden byl použit z automobilového žebříku, který byl na místo zásahu dodatečně povolán. Objekt byl během hasebních prací odvětráván přetlakovým ventilátorem, aby se zlepšila viditelnost a mohly se hasit skrytá ohniska. Požár se dostal pod kontrolu zhruba za hodinu.

     Při dohašování se vyhledávali skrytá ohniska také pomocí termokamery. Jelikož plášť budovy tvořil plech, bylo třeba zkontrolovat, prostor mezi plášťem budovy a zdí. Hlavním důvodem byl hlavně fakt, že termokamera zaznamenala zvýšenou teplotu v plášti budovy. K tomuto úkonu hasiči použili motorovou  brusku, se kterou vyřízly pod střechou okno v plechu a celé místo zalili vodou.

     Likvidace požáru trvala celou noc a poslední hasiči se z místa zásahu dostali až za světla v ranních hodinách.

      Celý případ je v šetření policie, jelikož není vyloučeno cizí zavinění. Škoda se odhaduje na 17 mil. za poškozené zboží, které bylo v objektu a 3 mil. je odhadovaná škoda na objektu. Během celého zásahu se nikdo nezranil.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Zdeněk Dvořák, Aleš Janda, Milan Kaňka, Jaroslav Janda, Jaroslav Růžek

 

- O události natočila reportáž TV Prima a zde je odkaz na jejich zprávy. ( čas 8:06)

    

Požár lesního porostu před Cetorazí

     Dne 12. března 2011 před jedenáctou hodinou dopolední byl nahlášen požár lesního porostu ve směru z Pacova na Tábor před obcí Cetoraz . Jednalo se o požár suché trávy mezi malými stromky na kraji lesa. Bohužel i některé stromečky se požáru neubránily.

     Na místo KOPIS Jihlava vyslal profesionální hasiče ze stanice Pacov ( CAS 32 TATRA 815 )  společně s jednotkou dobrovolných hasičů z Pacova ( CAS 32 TATRA 148 ).  Dále byli povoláni dobrovolní hasiči z Obrataně ( CAS 25 ŠKODA 706 RHTP ) a další CAS ze stanice Pacov ( CAS 24 MAN).  Pak se na místo dostavil vyšetřovatel a policie ČR.

     Po příjezdu na místo události se hasičům naskytl pohled na rozsáhlé požářiště o rozloze cca 100 x 100 metrů. Okamžitě bylo nasazeno několik vodních proudů a začaly hasební práce. Jelikož se jednalo o požár většího rozsahu, voda v cisternách neúprostně ubývala a bylo potřeba ji průběžně doplňovat a tak se jezdilo pro vodu do nedaleké obce Cetoraz.

     Téměř po dvou hodinách bylo dohašeno a tak si hasiči konečně mohli oddychnout.

     Požár vznikl od ohnišť při pálení klestí, jelikož byl silný vítr a oheň se rychle rozšířil dál přez suchý porost. Při požáru se naštěstí nikdo nezranil a tak se jednotky rozjeli po jedné hodině odpolední zpět na své stanice, kde je čekala další práce ve formě úklidu a mytí hadic.

     Pár prvních fotek je ve fotogalerii zde.

      Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Aleš Janda, Zdeněk Dvořák, Lukáš Jalovecký, Jaroslav Růžek, Petr Horký, Milan Kaňka

Požár velkokapacitního kontejneru v Roučkovicích

     Dne 23. ledna 2011 v 11:08 se poprvé v letošním roce rozezněl po Pacově typický zvuk sirén, který je znám jen když se vyhlašuje požární poplach. Ano je to tak. Krátce po jedenácté hodině byl na Krajské operační středisko v Jihlavě nahlášen požár velkokapacitního kontejneru v obci Roučkovice. Na místo okamžitě vyjela jednotka profesionálních hasičů z Pacova se svým MANem v počtu 1+ 3 a následně za nimi vyrazila jednotka sboru dobrovolných hasičů z Pacova s Tatrou 148 v počtu 1+2.

     Příjezd na místo komplikovalo silné náledí a k tomu se ještě přidal prudký kopec, ve kterém kontejner stál. Požár byl zlikvidován vysokotlakým proudem a jednotka sboru dobrovolných hasičů z Pacova se po uhašení navrátila zpět na stanici. Za půl hodiny se na stanici vrátili i profesionální hasiči z Pacova.

     Za jednotku SDH Pacov se zúčastnili: Zdeněk Dvořák, Aleš Janda, Jaroslav Růžek

 

a další menší zásahy většinou technického charakteru...