Výjezdy 2020

Jednotka SDH Pacov měla za rok 2020 celkem 62 zásahů

 

Padlý strom Cetoraz

     V neděli 6.12. ve 12:39 vyjela jednotka na padlý strom u obce Cetoraz. Jednalo se o vzrostlý smrk, který se vyvrátil vlivem silného větru. Jednotka strom rozřezala pomocí motorové řetězové pily a uklidila vozovku. Po úklidu použitého materiálu se jednotka vrátila zpět na základnu.

 
 

Požár meze

     V úterý 22.9. krátce po poledni byl vyhlášen poplach jednotkám z prvního stupně poplachu na požár meze u Černého rybníka směrem k Velké Chyšce. Na tento požár vyjela naše jednotka po 4 minutách po vyhlášení poplachu v počtu 1+5. Po příjezdu na místo jednotka asistovala s dohašováním a následně se vrátila zpět na základnu.
Zasahovaly jednotky: HZS PS Pacov, JSDH Pacov, JSDH Jetřichovec a JSDH Velká Chyška
 

Záchrana srnky z meliorace

     Dne 3.10. vyjela jednotka SDH na pomoc profesionálním hasičům z PS Pacov při záchraně srnky, která uvízla v potrubí meliorace pod polem na okraji Pacova směrem na Roučkovice. Po úspěšné záchraně byla srnka převezena do areálu místního mysliveckého sdružení, kde byla předána do dalšího ošetřování.

 
 

Požár lesa v Jetřichovci

    Dne 14.9. večer zasahovala jednotka města spolu s jednotkami z prvního stupně poplachu u požáru lesního porostu u Jetřichovce. Požár zlikvidovaly osádky čtyř cisteren pomocí 3 proudů "C". Po likvidaci a závěrečném průzkumu se jednotky vrátily zpět na základny.
Na místě zasahovaly jednotky: HZS PS Pacov, JSDH Pacov, Jetřichovec, Lukavec.
 

Zatopený suterén v Pacově

    V sobotu 15.8.odpledne se Pacovem prohnala bouřka s přívalovým deštěm a za nedlouho přišlo oznámení na tísňovou linku HZS. Jednalo se o zatopený suterén ve firmě v Nádražní ulici v Pacově. Jednalo se o prostory archivu. Na místo vyjela profesionální jednotka z PS Pacov, která provedla odčerpání vody a následně byla povolána i naše jednotka SDH na pomoc při likvidaci.
    Jednotka SDH provedla na místě pročištění kanalizační vpusti, aby se zabránilo dalším škodám. Po likvidaci události se naše jednotka vrátila zpět na základnu.
 

Popadané stromy

    Pátek 10.7. pro jednotku připravil i několik výjezdů na popadané stromy po silné bouřce. Jednotka zasahovala za Pacovem směr Pošná, Na Propadě, u Eše a Obrataně.
 
 

Pátrání po pohřešované osobě v Bratřicích

    Již při úklidu materiálu u požáru v Pacově bylo před 4tou hodinou ranní 10.7. ohlášeno z operačního střediska, že se postrádá 15tiletý chlapec z dětského tábora u Bratřic. Jednotka po úklidu materiálu vyjela s oběma vozy na shromaždiště jednotek, které bylo na návsi v Bratřicích. Zde se sjely jednotky HZS Pacov, JSDH Pacov, JSDH Jetřichovec, JSDH Bratřice a JSDH Salačova Lhota. Poté následoval hromadný přesun k dětskému táboru, kde čekala jednotky instruktáž od Policie ČR, která na místo vyslala své síly a prostředky. Naštěstí při začátku pátrací akce byl chlapec nalezen a tak se jednotky mohli vrátit zpět na své základny.
 
 

Požár vzduchotechniky v Pacově

 
    Den 10.7. 2020 se do historie jednotky zapsal četnými výjezdy. Vše odstartovalo již v jednu hodinu ranní, kdy byl ohlášen požár v Pacovské firmě v ulici Na Blatech. Nejdříve operační středisko na místo poslalo jednotky z prvního stupně poplachu. Po příjezdu a prvotním průzkumu byly vidět šlehající plameny z prachového sila na střeše průmyslového objektu. VZ si okamžitě na místo vyžádal další síly a prostředky. A tak byl vyhlášen druhý stupěň požárního poplachu. Na likvidaci požáru bylo nasazeno několik vodních proudů a před čtvrtou hodinou ranní byl požár zlikvidován. K požáru byly povolány jednotky: HZS Pacov ( 2 CAS) , HZS Pelhřimov ( 1 CAS) a jednotky SDH Pacov ( 1 CAS, DA), Jetřichovec ( 1 CAS), Obrataň ( 1 CAS), Hořepník ( 1 CAS, DA), Černovice ( 2 CAS), Košetice ( 1 CAS, DA), Lukavec ( 1 CAS,DA ), Nová Cerekev ( 1 CAS).
Příčina požáru byla stanovena technická závada. Předběžná škoda byla odhadnuta na 2,5 mil. a uchráněné hodnoty na 5mil. Kč
 
 

Požár vyvážecí soupravy

    V neděli 28.6 byl v 8 hodin ohlášen požár lesní vyvážečky dřeva u Obrataně. Na místo operační středisko vyslalo profesionální jednotku hasičů z Pacova a jednotku SDH Obrataň. Po zjištění rozsahu požáru si VZ vyžádal další jednotky a tak i naše jednotka vyjela na pomoc. K události vyjelo družstvo 1+3 s CAS a další členové jednotky dorazili s DA. Po likvidaci požáru naši jednotku velitel odeslal zpět na základnu.
  
 
 

Požár skládky dřeva

    Dne 19.5. v 11:08 byl ohlášen požár skládky dřeva a části lesa u obce Dobroměřice směrem na Buřenice. Na místo vyjely jednotky z pvního stupně poplachu. Na likvidaci požáru bylo nasazeno několik vodních proudů. Naše jednotka na místě prováděla doplňování vody do cisterny hasičů z Košetic. Po likvidaci se jednotky vrátily v pořádku na základny.
 
 
 

Technické pomoci u Eše

    Po návratu od požáru v Pošné byl jednotce 11.5. o devété večerní ohlášen padlý strom u obce Eš. Jednotka po příjezdu provedla odstranění stromu z komunikace pomocí motorové pily. Po celou dobu musela být komunikace uzavřena a místo události bylo nasvíceno z osvětlovacího stožáru. Po odstranění stromu se jednotka přesunula k dalšímu stromu, který ležel o 1 km dál směrem k silnici 1/19.
 
 
 

Požár v rodinném domě v Pošné

    V pondělí 11.5. krátce po osmé hodině večerní byl ohlášen jednotce města Pacov požár v Pošné. Na místo vyjela naše jednotka spolu s profesionální jednotkou z Pacova a místní jednotkou z Pošné. Po příjezdu byl zjištěn požár v komínovém tělese v rodiiném domě. Naše jednotka prováděla zálohu na místě události.
 
 

Požár u Přáslavic

    Třetí výjezd jednotky dne 9.5. na sebe nenechal dlouho čekat. Při mytí technických prostředků z předchozí události byl jednotce ohlášen požár lesa u Přáslavic. Jednotka vyjela na místo spolu s jednotkami z prvního stupně poplachu. Po upřesnění oznamovatele s KOPIS bylo zjištěno, že se jedná o ohlášené pálení a tak se jednotka vrátila zpět na základnu.
 
 
 

Technická pomoc v ulici U Jatek

    Dne 9.5. v 17:10 Ihned po návratu z požáru v Radějově byla jednotka povolána k technické pomoci v Pacově v ulici U Jatek. Zde se jednalo o pročištění ucpané kanalizace. Na pročištění musela jednotka použít dvě cisterny vody. Po zprůchodnění se jednotka vrátila zpět na základnu.
 
 
 

Požár v Radějově

    Dne 9. května v 15:20 vyjely jednotky z prvního stupně poplachu na požár lesního porostu za obec Radějov. Jako první na místě byla jednotka z Košetic, kterou následně doplnila naše jednotka spolu s profesionálními hasiči. Průzkumem byl zjištěn požár lesního porostu a několika včelých úlů. Po likvidaci požáru jednotka sbalila materiál a vrátila se zpět na základnu.
 
 
 

Požár stohu ve Zhořci

    Dne 20. dubna v odpoledních hodinách vyjely jednotky z prvního stupně polachu k nahlášenému požáru části stohu u obce Zhořec. Po příjezdu prvních jednotek byl téměř celý stoh slámy v plamenech. Jednalo se o stoh dlouhý téměř 100m, široký 20m a vysoký 4-6m. VZ spolu s majitelem rozhodl, že se hasiči pokusí část stohu zachránit a tak veškeré prostředky byly určeny pro zabránění šíření požáru v horní části stohu. Během hasebních prací se na místo dostavily další jednotky z druhého stupně požárního poplachu. Nedaleko od stohu bylo zřízeno čerpací stanoviště jednotkami ze Zhořce a Jetřichovce. Na požářiště dovážely vodu cisterny z Pacova, Jetřichovce, Lukavce, Košetic, Hořepníka a Obrataně. Celkem se do prací zapojilo 8 jednotek s 12ti kusy požární techniky. Po odebrání části nezasaženého stohu hasiči přeskupili nasazené síly a prostředky a následně se zbytek stohu nechal kontrolovaně vyhořet. Na místě zůstala tedy profesionální jednotka z Pacova spolu s jednotkou SDH Pacov a na čerpacím stanovišti místní hasiči ponechali stroj pro případné doplňování vody. Stoh se hlídal do druhého dne kdy si jej přebral majitel. Velké poděkování patří všem zasahujícím a především hasičům, kteří obětovali svůj spánek a čas s rodinou, jelikož bylo potřeba zajistit celonoční dohled u stohu.
 
 
 
 
 

Požár lesa u Lidmaně

    Na dnešní den hasiči jen tak nezapomenou. Dne 6. dubna 2020 bylo na KOPIS HZS Kraje Vysočina za jediný den nahlášeno více jak 120 požárů.
Na jednom z těchto požárů zasahovala i jednotka hasičů města Pacova.
Jednalo se o požár lesního porostu u Lidmaně směrem na Dobrou Vodu. Operační důstojník v 11: 38 na místo vyslal jednotky z prvního stupně poplachu, ale kvůli silnému větru a rychlému šíření požáru byly doposlány další jednotky a mezi nimi i JSDH Pacov.
    Po příjezdu jednotky na místo události se hned členové zapojili do hašení, jelikož požár stále nebyl lokalizován. Na CAS se připojilo připravedené vedení od hasičů z Černovic, jelikož jejich cisterna odjela pro vodu k nedalekému rybníku, kde bylo zřízeno čerpací stanoviště ( JSDH Lidmaň).
Dále z naší CAS byl rozvinut vysokotlaaký proud a jeden jednoduchý útočný proud "C" k hašení hromady dřeva. Z důvodu silného zakouření museli někteří hasiči použít nejen roušku, která je i u zásahu povinná, ale i dýchací přístroje.
Jelikož voda v nádrži rychle docházela musela být naše CAS doplňována dalšími jednotkami na místě události. ( JSDH Černovice, Těmice a Obrataň).
Po uhašení požáru a uklizení všech prostředků se jednotky vrátily zpět na základny.
 
Na místě zasahovali:
HZS PS Pacov s CAS 32 T815
JSDH Černovice s CAS 24 Liaz, CAS 32 T815, CAS 32 T148
JSDH Obrataň s CAS 24
JSDH Lidmaň s PS 12
JSDH Pacov s CAS 20 Terrno
JSDH Těmice s CAS 20 Terrno
 
 
 
 

Požár lesa u Samšína

Dne 4.4. byl ohlášen požární poplach jednotce SDH Pacov v 10:40. V sms zprávě stálo, že se jedná o požár porostu u Samšína. Po příjezdu na místo události už svou činnost započala jednotka profesionálních hasičů z Pacova a mi jsme se nenechali zahambit. Ve spodní části požářiště jsme ustanovili CAS a rozvinuli vysokotlaký proud. Dále byl k hašení využit i D program a tak hasiči na hašení lesního porostu použili i tzv. déčkové hadice. K doplňování naší cisterny byla určena jednotka z Hořepníka, která jezdila k čerpacímu stanovišti v Samšíně, kde byli místní hasiči s PS 12.
Po likvidaci požáru proběhlo balení materiálu a jednotky se vrátily zpět na základny.
 
 

Požár lesního porostu u Zlátenky

    V neděli 29.3. v 19:43 byl vyhlášen požární poplach jednotkám v 1. stupni požárního poplachu kvůli požáru v lesním úseku mezi Zlátenkou a Prosečí. K požáru tedy vyjela profesionální jednotka hasičů z Pacova posílená o jednotky dobrovolných hasičů z Pacova, Nové Cerekve a Pošné.
Jako první na místě události byli Pacovští dobrovolní hasiči. Ti průzkumem zjistili požár klestí o rozloze 10x15m. Následně hasiči zahájili hasební práce pomocí jednoho útočného proudu "C", který po dojezdu ostatních jednotek byl doplněn o druhý proud. Celý zásah byl osvícen pomocí osvětlovacího stožáru z CAS jednotky města Pacov.
Po likvidaci se jednotky vrátili zpět na základnu.
 
 

Požár osobních aut v Pacově

    Dne 19.3. krátce po poledni vyjela jednotka SDH Pacov spolu s jednotkami z prvního stupně poplachu na ohlášený požár 4 osobních aut v Žižkově ulici v Pacově. Likvidaci hasiči prováděli pomocí dvou proudů "C" a z důvodu toxických splodin byli všichni hasiči vybaveni dýchací technikou.

Po likvidaci požáru se jednotka vrátila zpět na základnu.

Velké dík patří všem, kteří se již po druhé v tomto týdnu dostavili na výjezd i když panuje strach z koronaviru.
 
 

Požár Lesná

Dne 16. března byl ohlášen požár travního porostu u RD v obci Lesná. Naše jednotka byla při jízdě k zásahu odvolána pro dostatek sil a prostředků.
I když je vyhlášen nouzový stav a panuje z trach z nákazy tak na výjed se dostavila téměř většina jednotky a tímto patří členům velký dík.
 
 

Opět silný vítr na Pacovsku

    Včera 23.2.2020 jednotka SDH Pacov během dne zasahovala u celkem čtyř událostí, které byly spojeny se silným větrem. Ten zapříčinila tlaková níže Julie. U všech událostí se jednalo o odstranění stromu či větve z komunikace.
 
 

Požár Pacov

    Dnes 17.2. v podvečerních hodinách jednotka SDH Pacov spolu s jednotkou profesionálních hasičů ze stanice Pacov likvidovala požár v komínovém tělese v rodinném domě v Myslíkově ulici.
 
 

Orkán Sabina

    Dne 10. února zasáhl celé česko orkán Sabina. V souvislosti s likvidací škod vyjela i naše jednotka. Celkem se jednalo o 4 zásahy, kdy jednotka likvidovala popadané stromy na komunikaci.