Mladí hasiči SDH Pacov

Vedoucí žáků sboru dobrovolných hasičů Pacov

Aleš Janda                               

    Kvalifikace II. stupně (vedoucí)               

    telefon: 723 013 573

Ivana Trpáková                      

    Kvalifikace II. stupně (vedoucí)                  

    telefon: 724 054 364

Tomáš Berka

    Kvalifikace III. stupně (instruktor)

Filip Dolejš

    Kvalifikace III. stupně (instruktor)

  

 

Soutěž ČČK Pelhřimov

     7. 5. 2019

    V letošním roce jsme se opět zúčastnili soutěže Mladý zdravotník v Pelhřimově, pořádanou ČČK. Soutěžíme v kategorii starší. Soutěžní družstvo 5 dětí vyráží na jednotlivá stanoviště. Tady nejde o čas, ale o správnou diagnózu a bezchybné ošetření. Na prvním stanovišti máme úraz na hřišti – tady jsou dva chlapci – moc se nám to nepovedlo. Ale už teď víme, že tupé rány do břicha nepokládáme do stabilizované polohy a šok a bezvědomí je rozdíl. Na druhém stanovišti byla žena, která spadla z výšky a druhá se leknutím polila žíravinou. Během chvíle jsme poznali, co ženám je a provedli bezchybné ošetření. Třetí stanoviště nám dalo zabrat ze všeho nejvíce. Dopravní nehoda se třemi zraněnými. Ten v šoku nám stále utíkal a mi ho neustále honili, spolujezdec měl otevřenou zlomeninu a byl zaklíněn a řidič si stěžoval na bolest břicha a podle toho, že stále křičel, byl asi v šoku. Přesné zranění se nám ale nepodařilo zjistit. Posledním stanovištěm byla obvazová technika. Ta byla v pohodě. Na závěrečném nástupu jsme se dověděli, že jsme obsadili 4.místo. Potěšující pro nás byla pochvala za stanoviště s pádem z výšky, kterou jsme jediný bravurně zvládli. Foto zde

 

Liga mladých hasičů Hněvkovice

    4. 5. 2019

    Letošní první LMHoPe opět pořádali Hněvkovice, ale místem konání bylo závodiště Zlaté podkovy v Humpolci. Odjezd z Pacova nebyl tentokrát ani tak hektický, jako spíš logisticky náročný. V letošním roce totiž startujeme v počtu 3 družstev - 1 starší a 2 mladší, což znamená 20 dětí. A k tomu nejel Aleš.

Nástup v Humpolci je na čas, a tak i PÚ se rozjíždí ve svižném tempu. My začínáme na 2 základně hned na začátku startovky. Jako vždy mají starší přednost, ve zcela novém složení se vedoucí tak trochu bojí, ale věří nám, že to dáme. Po dokončení prvního pokusu to není nic moc. Měli jsme tak trochu problém na B. Časomíra se pořád nechtěla zastavit, až na čase 38 s. Druhý pokus musí být prostě lepší. Mladší 1 je ve stejném složení jako loni, takže od těch se očekává solidní výkon. Vše vypadalo docela dobře, ale pozlobili nás nástřiky do terče. Nakonec z toho byl čas 27,25 s. Mladší 2 jsou skoro samý nováčci. Pro většinu z nich to byla úplná premiéra na soutěži, takže nám jenom stačilo, když útok dokončí. To se povedlo a na to jaký jsme v ně nevkládali naděje, tak se s časem vešli do 1 minuty, což pro nás je opravdu úspěch.

Na této soutěži máme i druhý pokus na útoku CTIF, který se započítává do Hry Plamen. Tak ten se teda vůůůůůůůbec nepovedl. Tuto disciplínu jsme trénovali defacto jen jak slezl sníh až do minulého týdne a nebylo to vůbec nic platné. Kamenem úrazu bylo natažení hadic. Spletli si, kdo kde má co dělat a ve finále jednu hadici vůbec neroztáhli. Takhle blbě jsme ho neběželi ani před mnoha lety, kdy jsme začínali. Tak jsme si aspoň zpravili chuť o obědě. Když teda už bylo čím, protože ráno zapomněli na klobásy a přivezli je až k obědu, což byl pro někoho dost VELKÝ problém.

Druhé pokusy na PÚ jsou hned po obědě a všichni doufáme ve zlepšení. Starším se to povedlo o 10 s. Konečný čas započítaný do soutěže je 28,72 s. Mladší 1 se zlepšili jen o kousek na čas 26,32 s. Mladší 2 se zlepšili hodně a čas započítaný do soutěže je krásných 42 s.

Celý den nám drželo krásné počasí, ale závěrečný nástup byl za deště. Takže jsme aspoň ty bundy, pláštěnky a holinky netahali zbytečně.

Nakonec se dozvídáme, co už jsme si dávno spočetli sami. Starší žáci skončili na PÚ 9. a na PÚ CTIF 10. Mladší žáci PÚ CTIF neplní. Mladší 1 4. místo. Škoda. Do poslední chvíle jsme si drželi 2. místo, ale pak přišli lepší. A mladší 2 15. místo. Na konci ještě vyhlásili nejrychlejší proudaře a nás velmi potěšilo, že to byl zrovna LP našeho mladšího týmu 1 a jmenovitě Michal Král. Gratulujeme.

Nezbývá nám než nasedat do aut, svléct ze sebe ty mokrý věci, vyrazit směrem k Pacovu a doufat v lepší zítřky. 

Foto zde

 

Úklid lesa

    7. 4. 2019

    Letos jsme se opět domluvili s p. Průšou, který zastupuje Lesy města Pacova a v rámci projektu Ukliď Vysočinu - ukliď Česko, jsme se v dopoledních hodinách sešli na hasičárně, abychom vyrazili do lesů za Německým hřbitovem směrem k LT Eš. Je to naše tradiční sběratelská cesta a postupem let je to znát. Je pravda, že se nás sešlo jako do mariáše, ale tak je to pokaždé. Úklid nikoho nebaví a že je to jeden z okruhů, který musíme splnit, abychom za měsíc v jarním kole Hry Plamen, nedostali trestné body, na tom nic nemění. Prima je, že s námi jde nejen vedoucí, letos pouze Iva, ale i dospěláci z našeho sboru. Letos se k nám přidal i jeden ze členů, který na přijetí do sboru teprve čeká, a to Stázka Dvořáková. Pochod po silnici byl ve velmi svižném tempu, ale u lesa, kde jsme navlékli rukavice a rozdali si pytle, už to bylo procházkové tempo. V LT jsme využili ohniště a udělali si buřty, klobásky a ti co maso nejedí, si přinesli jablka. Chvilku jsme poseděli, najedli se, ohřáli u ohýnku a pak už nás čekala cesta zpět k Pacovu. Opět jsme zvolili tradiční návratovou cestu po druhé straně silnice a uklízeli les směrem k Propadu. I když po vydatném obědě se nám ohýbat moc nechtělo, přemluvili jsme se a nasbírali další plné pytle.

Po čtyřech hodinách ohýbání hřbetů se před námi objevila věž hasičárny a my se s dobrým pocitem rozešli domů.

A jaké byli naše úlovky? Kromě běžných PET lahví, krabiček od cigaret se našli i poklady. Hodně dlouho vedlo cca 10 m plastové pásky s nápisem ZÁKAZ VSTUPU (ten nebyl samozřejmě nikde natažen), ale ten nakonec trumfnul telefonní kabel. Toho bylo asi 20 m a byl dobře zamotaný mezi větve. Foto zde

 

Příprava na soutěž dorostu

    Jak už jsme psali, tak se nám  po dlouhé době podařilo postavit celé jedno družstvo dorostenců. Na podzimní soutěži se nám povedlo utrhnout si pro sebe 1. místo, a to nám dává slušnou startovací pozici na jarní kolo a možnost přemýšlet i nad účastí v krajské soutěži. Počasí nám už docela přeje, tak jsme zintenzivnili tréninky, ale vyvstal jeden problém. Najít v Pacově 100 metrů travnaté dráhy a ideálně na rovině. Proto jsme rádi, že můžeme využívat zdejší atletický stadion, kde je nejen travnatá plocha na požární útok, ale i tartanový ovál na štafety a stovky.

    Tuto sobotu jsme možnosti stadionu hned využili a zkusili jsme náš úplně premiérový požární útok v dorosteneckém podání. Pravda, za moc to nestálo. Těžko říct, jestli to bylo savicema nebo náma, ale do soutěže zbývá ještě pět týdnů, tak budeme doufat, že se to do té doby nějak podá.                                                               

 

Junior Univerzita - část druhá

    15. - 17. 3. 2019

    O minulém víkendu se konala druhá část Junior univerzity. Tentokrát jsme z Jihlavy odjížděli již v ranních hodinách. Po obědě jsme si venku zaběhali a pak už se šlo do učebny.  Každá přednáška trvala hodinu. Probrali jsme rozdíl mezi ohněm a požárem, termický rozklad vody, požárně technickou charakteristiku látek. Jako odpočinkovou relaxaci jsme ve skupinách soutěžili ve skládání puzzlí. Naše skupina to zvládla s druhým nejlepším časem. Večer už jsme byli zcela vyčerpaní a nemohli se dočkat, až padneme do postele. V sobotu pro nás byl připraven program na SPŠ v Hranicích. Tady jsme si mohli v dílnách vyzkoušet všechny stroje a zařízení. Vyrobili jsme si obouvák a zkoušeli svařovat plastové trubky. Po návratu do Jánských Koupelí jsme se opět sešli v učebně a vrhli se na výbuchy. Samozřejmě jen teoreticky. Večer se učebna proměnila v kino. Pokřtili jsme nový dataprojektor filmem Jumandji. V neděli jsme si sbalili věci do tašek a po vydatném obědě vyrazili zpět do Jihlavy.

 

Výlet do Prahy

    4. 3. 2019

    Už tradičně podnikáme každý rok o jarních prázdninách nějaký větší výlet. Ať už za kolegy hasiči, jako v roce 2016 nebo do muzea jako předloni anebo do přírody jako vloni. Ani letos jsme nemohli vynechat. Tentokrát byla naše cílová stanice naše stověžatá Praha. A stanici myslíme do slova. Vyrazili jsme totiž vlakem. Jelo nás hodně, takže jsme si museli koupit ještě místenky, aby nás vlak všechny pobral. Z dětí jeli skoro všichni, ale zase jelo kromě Ivy, Aleše a Ládi, bez kterých by to nešlo, i pár rodičů, takže vedoucím ani nechyběli naši dorostenci, které s sebou mimochodem nevzali. Z Pacova jsme vyrazili před devátou hodinou ráno a do Prahy jsme přijeli kolem jedenácté.

Pro některé už byl vlak velkým zážitkem a co teprve jezdící schody a metro, ve kterém byl mimochodem pořádný chaos se zakoupením jízdenek a spoustu dalších pražských vymožeností, které u nás nenajdete.

První zastávkou bylo Království železnic. Během chvíle jsme se rozprchli do dvou pater, které jsou plné modelů železnice. Kolejiště prochází celou republikou a je rozděleno do krajů. V každém kraji jsou nejznámější památky - objevili jsme Blaník, Hlubokou, Pražský hrad, Karlštejn, Ještěd a spoustu dalších významných památek nebo známých míst.

Nejlepší určitě bylo, když se střídal den a noc. Stmívalo se, rozsvěcovala se pouliční světla a okna v domech...

Součástí výstavy jsou i historické hračky, dětský koutek nebo velká tabule na malování. Mají zde i autobus, trolejbus a kabinu vlaku. A to vše jsme mohli řídit.

Druhou zastávkou byla Papilonie. Blízko Václaváku se nachází džungle, kde je příšerné vedro a vlhko. Tam jsme se procházeli okolo vodopádů a fotili a fotili. Koho? No motýli, byli nádherný, barevný a velký. Sedali si na nás a mi jsme závodili, kdo uloví hezčí záběr.

Pak už jen procházka přes Václavák a vlakem zpátky domů. Vlak z Prahy měl malé zpoždění, tak jsme se báli, že nám to z Tábora do Pacova ujede, ale počkali na nás. Do Pacova jsme dorazili kolem osmé večer. Foto zde

 

 

Nové dorostenecké družstvo

    Po mnoha letech se nám povedlo opět sestavit alespoň jedno dorostenecké družstvo. Už od začátku února vytrvale týden, co týden trénují a připravují se na jarní kolo Hry Plamen, které se bude konat tady u nás v Pacově a to už 12. května.

 

Karneval SDH Pacov

    23. 2. 2019

    Včerejší večer si naši rodičové, přátelé a známí šli dobít své baterie na hasičský bál. Pro nás děti, ale vedoucí a kamarádi připravili podobnou zábavu, a tak jsme se v sobotu po obědě, sešli na hasičárně, kde na nás čekala vyzdobená klubovna, Aleš se svou aparaturou, ze které nám pouštěl samé hity, na které jsme nejen tancovali, ale i hráli židličkovanou, závodili na chůdách, točili hulahop, skákali v pytli a nemohla chybět ani mumie, kterou jsme vyrobili ze svých kamarádů pomocí toaletního papíru. Každá snaha byla odměněna výhrou.

Abychom na vše stačili a nedocházeli nám síly, posilňovali jsme se samými zdravými věcmi. Vedly chipsy a křupky, které jsme zajídali hot-dogy a bábovkami. Pitný režim jsme dodržovali za pomoci kofoly.

Po náročných pěti hodinách maratonského řádění na tanečním parketu, jsme zabalily své výhry a vydali se s vyčerpanými rodiči domů.

Tak zas za rok pro nás nezapomeňte připravit další karneval. Foto zde

 

Přezkoušení z odborností

    1. 2. 2019

    Jako každý rok jsme museli splnit i letos jeden z okruhů Hry Plamen a to skládaní odborností. Letos jsme to udělali záměrně už na začátku února, abysme jen jak se oteplí, mohli začít trénovat venku a tímhle se už nemuseli zabývat. Opět se skládaly tři odbornosti. Strojník, preventista a kronikář. Každý si už na podzim vybral jednu z nich a na tu se musel naučit. I přes to, že na učení měli všichni dost času, tak to v klubovně vypadalo jako před maturitou. Napětí by se dalo krájet a všichni se toho chtěli na poslední chvíli co nejvíc naučit. Postupně chodil jeden po druhém do Síně tradic, kde na ně čekali naši neúprosní přezkušovatelé Aleš Janda a Milan Kaňka. Na všechno dohlížela kontrola z okresu pan Zdeněk Smetana. Strojníci se museli naučit optickou signalizaci, technické prostředky, základní povinnosti strojníka u zásahu, co čím hasit a nehasit a samozřejmě ovládat naší PS 12. Kronikáři měli za úkol seznámit se s historií nejen našeho sboru, ale i celého českého hasičstva, s největšími požáry u nás, naším praporem a jak už napovídá název, tak hlavně se psaním kroniky, jak má vypadat zápis a co má obsahovat. Preventisti to měli asi nejtěžší. Ty měli za úkol naučit se třídy požáru, rozdělení požárů podle vzniku, varovné signály a nebo vědět něco málo o IZS. Vidíte, že je toho k naučení poměrně hodně a to znamená, že ne každý to zvládnul.

Odbornost kronikáře nakonec složili: Štěpán Klika, Michal Král, Jaroslav Dvořák a David Moravec. Odbornost preventisty: Veronika Trpáková, Ladislav Trpák a Zuzana Dvořáková a odbornost strojníka složila pouze Klára Soustružníková.

Zbytek dětí se o to může pokusit zase příští rok.

 

Junior Univerzita - část první

    25. - 27.1. 2019

    O víkendu 25. - 27. ledna v Ústřední hasičské škole Jánské Koupele začal 6. ročník Junior Univerzity. I náš sbor se tohoto projektu účastní a vyslal svého zástupce Láďu Trpáka ml.

Páteční program byl věnován lince 112 a záchranářské uličce.

V sobotu pak 34 dětí z Kraje Vysočina absolvovalo slavnostní imatrikulaci za přítomnosti Jana Slámečky - starosty SH ČMS, Jana Kargera - ředitele ÚHŠ, doc.Dr. Miloše Kvarčáka - VŠB-TUO, Ing. Ivana Doležala - ředitele SPŠ Hranice, Ing. Petra Víchy - zástupce ředitele ÚHŠ,por. Ing. Jana Ondrucha a Andrey Dopitové - členky ÚORM. V odpoledních hodinách pak proběhly další přednášky na téma složky IZS. Nechyběla ani procházka po Jánských Koupelích s vyprávěním o historii.

Nedělní dopoledne bylo věnováno záchraně na ledě, záchraně pomocí vrtulníku, kynologii a vyprošťování ze sutin.

    Propozice k Junior Univerzitě

 

Zimní procházka

    27. 12. 2018

    I letos jsme uspořádali naší tradiční povánoční, předsilvestrovskou procházku. Tentokrát to byl již 3. ročník.

Okolí pacovska je sice plné lesů, ale zkuste vymyslet nějakou trasu, kde nebudete muset kus cesty po frekventované silnici.

Po dlouhém zkoumání a plánování jsme opět vyrazili tradičním směrem - tedy na Kámen po červené. Letošní ročník se ukázal jako velmi povedený, na vlakáči se nás sešlo celkem 10 dětí. Jako dohled opět Iva a k ní se tentokrát přidal Petr Moravec, aby na nás nebyla sama. Cesta ke Kámenu se ukázala nejnáročnější částí. Díky teplému počasí a těžbě dřeva, cesta, která bývala kdysi pohodlnou, byla rozježděná a zablácená. Bláto jsme měli až za ušima a boty během chvíle vážily o 2 kila více. Naštěstí jsme tento úsek zdárně zdolali a na úseku po letišti směrem k Věžné si naše nohy odpočinuli, ale pro změnu nám tam dal zabrat vítr, který tam foukal. Všichni jsme se zapnuli až ke krku a vylovili čepice s rukavicemi. To už jsme těm menším, co je bolely nohy, slibovali, že se vracíme a za chvíli jsme v Pacově. Rychle přeběhnout státovku a kolem Dvořiště, kde nás vítal velký vlčák, nabrat směr Šimpach a pak už to bylo přes les opravdu domů co by kamenem dohodil a zbytek ušel.

Po čtyřech hodinách vycházkové chůze máme v nohách 15 km a hlavně dobrý pocit, že jsme se opět překecali, vstali z těch gaučů a udělali něco pro sebe.

Tak zase za rok.

 

Přejeme Vám i všem vašim blízkým příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví, mnoho štěstí a spokojenosti.

SDH PACOVVíce zde: https://sdhpacov.webnode.cz/mladi-hasici/rocnik-2018-2019/

Přejeme Vám i všem vašim blízkým příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví, mnoho štěstí a spokojenosti.

SDH PACOVVíce zde: https://sdhpacov.webnode.cz/mladi-hasici/rocnik-2018-2019/

Přejeme Vám i všem vašim blízkým příjemné prožití vánočních svátků a novém roce pevné zdraví, mnoho štěstí a spokojenosti.

SDH PACOV

 
 

 

Výroční valná hromada SDH Pacov

    24. 11. 2018

    Jako každý rok se na konci listopadu na pacovské hasičské stanici konala výroční valná hromada SDH Pacov. Letos se jí opět zúčastnili i starší žáci a dorostenci z našeho sboru. Starší holky z našeho sboru připravily pro Aleše s Ivou i malou pozornost a přístupná byla i síň tradic, do které se každý mohl podívat a dozvědět se něco víc o historii, ale i tom, co se v našem sboru událo během několika posledních let. Foto zde

 

Nové překážky

    2. 11. 2018   

    Díky dotacím, o které pravidelně náš sbor žádá nám Aleš mohl zakoupit další nové překážky, pro zdokonalení našich dovedností. Tentokrát se jednalo o kladinu a bariéru, které budou moci využívat nejen děti pro nácvik na jarní kolo Hry Plamen, ale i dorostenci nebo dospělí.

 

 

Školení vedoucích mladých hasičů

    26. 10. - 28. 10. 2018

    O víkendu proběhlo ve středisku Valcha u Počátek školení vedoucích mladých hasičů. V letošním roce se za náš sbor zúčastnili Aleš Janda - obhájení kvalifikace II. (vedoucí kolektivu), Ivana Trpáková - zvýšení na kvalifikaci II. a Filip Dolejš s Tomášem Berkou - získání kvalifikace III. (instruktor).

Po pátečních přednáškách se pokračovalo v sobotu, kdy v odpoledních hodinách proběhly praktické zkoušky. V neděli byly připraveny testy z oborů psychologie, pedagogiky, právnického minima a mnoha dalších oborů.

Na příští dva roky máme pro kolektiv připraveny čtyři kvalifikované vedoucí.

 

Podzimní kolo Hry Plamen v Jiřicích

    13. 10. 2018    

    Letošní podzimní koly Hry Plamen se konalo v Jiřicích. Tato soutěž už je pro nás starou známou, ale letos byla pro nás stejně v něčem nová. Poprvé jelo smíšené družstvo dorostu, na které tam čekal závod požární všestrannosti (ZPV). Jako tradičně se opozdil nástup, a tak po vyslechnutí instrukcí dorostenecké družstvo ihned vyrazilo na 500 m vzdálený start své disciplíny. I tam panovaly horečné přípravy, ale nakonec se mohli vydat na trať. Záměrně se nechali předběhnout družstvem startujícím za nimi, aby si nemuseli lámat hlavu se zaměřením azimutů. A pak už se jich drželi jako klíšťata a využívali čekací dobu. V cíli vypadali odpočatě. Jediné trestné body byly na šplhu a to znamenalo 3 minuty navrch k celkovým 26 minutám čistého běhu.

Mezi tím se na travnaté ploše pokoušeli mladší předvést své dovednosti na štafetě dvojic. Bohužel se dopustili chyby při předání spojky, která je stála 10 trestných vteřin. Starší jako první čekal neoblíbený útok CTIF. Poté, co se přesvědčili, že i ostatní chybují, šli do toho s nadhledem. Po ukončení a kontrole hlavním rozhodčím to nedopadlo nejhůře. Dva přešlapy na příkopu a jeden uzel. To není špatné. Před sebou už tedy máme jen ZPV. Mladší ho ve své kategorii běží jako první. Po odstartování se během chvíle z vysílačky ozývá z druhého stanoviště: ,,Mladší už proběhli, ale chybí dorostenec, který běžel před nimi." I oni po doběhnutí (spolu se ztraceným dorostencem) vypadají, že to byla procházka. Hned se chlubí. Zůstalo stát 7 špalíků na střelbě a chybně 1 topografická značka. To je úspěch. Starší si na svůj ZPV musí počkat, tak si zatím zaběhnou štafetu dvojic. Ani starší nezaběhli štafetu bez chyby. Za nesprávné oběhnutí mety vyfasovali 10 vteřin navrch. Nakonec i oni odstartují ZPV. Už ví, že to není tak dlouhé a s přehledem zvládnou nástrahy tratě. S úsměvem dobíhají. Zůstali stát 2 špalíky, jeden chybný hasební prostředek a azimut se uvidí. Nakonec byl zaměřený špatně a to znamenalo dalších 5 trestných minut.

Jakých časů jsme tedy dosáhli? Mladší děti zaběhly štafetu za 78 vteřin + 10 vteřin trestných a ZPV zvládly 25 minut + 8 minut trestných. Ani jedno není na mladší kategorii vůbec špatný výsledek, tak uvidíme. Starší děti měly navíc PÚ CTIF, který odeběhli za 75 vteřin, udělaly k tomu ještě 30 vteřin trestných, štafetu dvojic zvládly za 70 vteřin, ale opět k tomu byly trestné a to 10 vteřin a ZPV zdolaly za 24 minut a 8 minut trestných.

Zajdeme si na zasloužený řízek a s pocitem, že jsme do toho dali vše, vyrážíme k Pacovu. Tedy kromě našich rozhodčích. Jednoho přidělili na stanoviště braňáku, a tak si to užili až do konce.

Ještě by bylo dobré si říct, jak jsme  dopadli, co se pořadí týče. To jsme se dozvěděli až zpětně ve středu z internetu. Dorostenci nás mile překvapili, protože byly nejen na bedně, ale vzali si rovnou příčku nejvyšší = 1. místo. Mladší děti se nenechaly zahambit a byly těsně o bod na 2. místě a na to, že družstvo starších běželo v tomto složení úplně poprvé, tak pro ně není 7. místo žádná ostuda, ale motivace, protože v květnu se bude konat jarní kolo Hry Plamen, a tak mají dost času na trénink. Foto zde

smíšené družstvo dorostu

 

družstvo starších dětí

 

družstvo mladších dětí

 

Výsledky mladších dětí            Výsledky starších dětí            Výsledky dorostu