Výjezdy 2020

Jednotka SDH Pacov má za rok 2020 celkem 43 zásahů

 

Popadané stromy

    Pátek 10.7. pro jednotku připravil i několik výjezdů na popadané stromy po silné bouřce. Jednotka zasahovala za Pacovem směr Pošná, Na Propadě, u Eše a Obrataně.
 
 

Pátrání po pohřešované osobě v Bratřicích

    Již při úklidu materiálu u požáru v Pacově bylo před 4tou hodinou ranní 10.7. ohlášeno z operačního střediska, že se postrádá 15tiletý chlapec z dětského tábora u Bratřic. Jednotka po úklidu materiálu vyjela s oběma vozy na shromaždiště jednotek, které bylo na návsi v Bratřicích. Zde se sjely jednotky HZS Pacov, JSDH Pacov, JSDH Jetřichovec, JSDH Bratřice a JSDH Salačova Lhota. Poté následoval hromadný přesun k dětskému táboru, kde čekala jednotky instruktáž od Policie ČR, která na místo vyslala své síly a prostředky. Naštěstí při začátku pátrací akce byl chlapec nalezen a tak se jednotky mohli vrátit zpět na své základny.
 
 

Požár vzduchotechniky v Pacově

 
    Den 10.7. 2020 se do historie jednotky zapsal četnými výjezdy. Vše odstartovalo již v jednu hodinu ranní, kdy byl ohlášen požár v Pacovské firmě v ulici Na Blatech. Nejdříve operační středisko na místo poslalo jednotky z prvního stupně poplachu. Po příjezdu a prvotním průzkumu byly vidět šlehající plameny z prachového sila na střeše průmyslového objektu. VZ si okamžitě na místo vyžádal další síly a prostředky. A tak byl vyhlášen druhý stupěň požárního poplachu. Na likvidaci požáru bylo nasazeno několik vodních proudů a před čtvrtou hodinou ranní byl požár zlikvidován. K požáru byly povolány jednotky: HZS Pacov ( 2 CAS) , HZS Pelhřimov ( 1 CAS) a jednotky SDH Pacov ( 1 CAS, DA), Jetřichovec ( 1 CAS), Obrataň ( 1 CAS), Hořepník ( 1 CAS, DA), Černovice ( 2 CAS), Košetice ( 1 CAS, DA), Lukavec ( 1 CAS,DA ), Nová Cerekev ( 1 CAS).
Příčina požáru byla stanovena technická závada. Předběžná škoda byla odhadnuta na 2,5 mil. a uchráněné hodnoty na 5mil. Kč
 
 

Požár vyvážecí soupravy

    V neděli 28.6 byl v 8 hodin ohlášen požár lesní vyvážečky dřeva u Obrataně. Na místo operační středisko vyslalo profesionální jednotku hasičů z Pacova a jednotku SDH Obrataň. Po zjištění rozsahu požáru si VZ vyžádal další jednotky a tak i naše jednotka vyjela na pomoc. K události vyjelo družstvo 1+3 s CAS a další členové jednotky dorazili s DA. Po likvidaci požáru naši jednotku velitel odeslal zpět na základnu.
  
 
 

Požár skládky dřeva

    Dne 19.5. v 11:08 byl ohlášen požár skládky dřeva a části lesa u obce Dobroměřice směrem na Buřenice. Na místo vyjely jednotky z pvního stupně poplachu. Na likvidaci požáru bylo nasazeno několik vodních proudů. Naše jednotka na místě prováděla doplňování vody do cisterny hasičů z Košetic. Po likvidaci se jednotky vrátily v pořádku na základny.
 
 
 

Technické pomoci u Eše

    Po návratu od požáru v Pošné byl jednotce 11.5. o devété večerní ohlášen padlý strom u obce Eš. Jednotka po příjezdu provedla odstranění stromu z komunikace pomocí motorové pily. Po celou dobu musela být komunikace uzavřena a místo události bylo nasvíceno z osvětlovacího stožáru. Po odstranění stromu se jednotka přesunula k dalšímu stromu, který ležel o 1 km dál směrem k silnici 1/19.
 
 
 

Požár v rodinném domě v Pošné

    V pondělí 11.5. krátce po osmé hodině večerní byl ohlášen jednotce města Pacov požár v Pošné. Na místo vyjela naše jednotka spolu s profesionální jednotkou z Pacova a místní jednotkou z Pošné. Po příjezdu byl zjištěn požár v komínovém tělese v rodiiném domě. Naše jednotka prováděla zálohu na místě události.
 
 

Požár u Přáslavic

    Třetí výjezd jednotky dne 9.5. na sebe nenechal dlouho čekat. Při mytí technických prostředků z předchozí události byl jednotce ohlášen požár lesa u Přáslavic. Jednotka vyjela na místo spolu s jednotkami z prvního stupně poplachu. Po upřesnění oznamovatele s KOPIS bylo zjištěno, že se jedná o ohlášené pálení a tak se jednotka vrátila zpět na základnu.
 
 
 

Technická pomoc v ulici U Jatek

    Dne 9.5. v 17:10 Ihned po návratu z požáru v Radějově byla jednotka povolána k technické pomoci v Pacově v ulici U Jatek. Zde se jednalo o pročištění ucpané kanalizace. Na pročištění musela jednotka použít dvě cisterny vody. Po zprůchodnění se jednotka vrátila zpět na základnu.
 
 
 

Požár v Radějově

    Dne 9. května v 15:20 vyjely jednotky z prvního stupně poplachu na požár lesního porostu za obec Radějov. Jako první na místě byla jednotka z Košetic, kterou následně doplnila naše jednotka spolu s profesionálními hasiči. Průzkumem byl zjištěn požár lesního porostu a několika včelých úlů. Po likvidaci požáru jednotka sbalila materiál a vrátila se zpět na základnu.
 
 
 

Požár stohu ve Zhořci

    Dne 20. dubna v odpoledních hodinách vyjely jednotky z prvního stupně polachu k nahlášenému požáru části stohu u obce Zhořec. Po příjezdu prvních jednotek byl téměř celý stoh slámy v plamenech. Jednalo se o stoh dlouhý téměř 100m, široký 20m a vysoký 4-6m. VZ spolu s majitelem rozhodl, že se hasiči pokusí část stohu zachránit a tak veškeré prostředky byly určeny pro zabránění šíření požáru v horní části stohu. Během hasebních prací se na místo dostavily další jednotky z druhého stupně požárního poplachu. Nedaleko od stohu bylo zřízeno čerpací stanoviště jednotkami ze Zhořce a Jetřichovce. Na požářiště dovážely vodu cisterny z Pacova, Jetřichovce, Lukavce, Košetic, Hořepníka a Obrataně. Celkem se do prací zapojilo 8 jednotek s 12ti kusy požární techniky. Po odebrání části nezasaženého stohu hasiči přeskupili nasazené síly a prostředky a následně se zbytek stohu nechal kontrolovaně vyhořet. Na místě zůstala tedy profesionální jednotka z Pacova spolu s jednotkou SDH Pacov a na čerpacím stanovišti místní hasiči ponechali stroj pro případné doplňování vody. Stoh se hlídal do druhého dne kdy si jej přebral majitel. Velké poděkování patří všem zasahujícím a především hasičům, kteří obětovali svůj spánek a čas s rodinou, jelikož bylo potřeba zajistit celonoční dohled u stohu.
 
 
 
 
 

Požár lesa u Lidmaně

    Na dnešní den hasiči jen tak nezapomenou. Dne 6. dubna 2020 bylo na KOPIS HZS Kraje Vysočina za jediný den nahlášeno více jak 120 požárů.
Na jednom z těchto požárů zasahovala i jednotka hasičů města Pacova.
Jednalo se o požár lesního porostu u Lidmaně směrem na Dobrou Vodu. Operační důstojník v 11: 38 na místo vyslal jednotky z prvního stupně poplachu, ale kvůli silnému větru a rychlému šíření požáru byly doposlány další jednotky a mezi nimi i JSDH Pacov.
    Po příjezdu jednotky na místo události se hned členové zapojili do hašení, jelikož požár stále nebyl lokalizován. Na CAS se připojilo připravedené vedení od hasičů z Černovic, jelikož jejich cisterna odjela pro vodu k nedalekému rybníku, kde bylo zřízeno čerpací stanoviště ( JSDH Lidmaň).
Dále z naší CAS byl rozvinut vysokotlaaký proud a jeden jednoduchý útočný proud "C" k hašení hromady dřeva. Z důvodu silného zakouření museli někteří hasiči použít nejen roušku, která je i u zásahu povinná, ale i dýchací přístroje.
Jelikož voda v nádrži rychle docházela musela být naše CAS doplňována dalšími jednotkami na místě události. ( JSDH Černovice, Těmice a Obrataň).
Po uhašení požáru a uklizení všech prostředků se jednotky vrátily zpět na základny.
 
Na místě zasahovali:
HZS PS Pacov s CAS 32 T815
JSDH Černovice s CAS 24 Liaz, CAS 32 T815, CAS 32 T148
JSDH Obrataň s CAS 24
JSDH Lidmaň s PS 12
JSDH Pacov s CAS 20 Terrno
JSDH Těmice s CAS 20 Terrno
 
 
 
 

Požár lesa u Samšína

Dne 4.4. byl ohlášen požární poplach jednotce SDH Pacov v 10:40. V sms zprávě stálo, že se jedná o požár porostu u Samšína. Po příjezdu na místo události už svou činnost započala jednotka profesionálních hasičů z Pacova a mi jsme se nenechali zahambit. Ve spodní části požářiště jsme ustanovili CAS a rozvinuli vysokotlaký proud. Dále byl k hašení využit i D program a tak hasiči na hašení lesního porostu použili i tzv. déčkové hadice. K doplňování naší cisterny byla určena jednotka z Hořepníka, která jezdila k čerpacímu stanovišti v Samšíně, kde byli místní hasiči s PS 12.
Po likvidaci požáru proběhlo balení materiálu a jednotky se vrátily zpět na základny.
 
 

Požár lesního porostu u Zlátenky

    V neděli 29.3. v 19:43 byl vyhlášen požární poplach jednotkám v 1. stupni požárního poplachu kvůli požáru v lesním úseku mezi Zlátenkou a Prosečí. K požáru tedy vyjela profesionální jednotka hasičů z Pacova posílená o jednotky dobrovolných hasičů z Pacova, Nové Cerekve a Pošné.
Jako první na místě události byli Pacovští dobrovolní hasiči. Ti průzkumem zjistili požár klestí o rozloze 10x15m. Následně hasiči zahájili hasební práce pomocí jednoho útočného proudu "C", který po dojezdu ostatních jednotek byl doplněn o druhý proud. Celý zásah byl osvícen pomocí osvětlovacího stožáru z CAS jednotky města Pacov.
Po likvidaci se jednotky vrátili zpět na základnu.
 
 

Požár osobních aut v Pacově

    Dne 19.3. krátce po poledni vyjela jednotka SDH Pacov spolu s jednotkami z prvního stupně poplachu na ohlášený požár 4 osobních aut v Žižkově ulici v Pacově. Likvidaci hasiči prováděli pomocí dvou proudů "C" a z důvodu toxických splodin byli všichni hasiči vybaveni dýchací technikou.

Po likvidaci požáru se jednotka vrátila zpět na základnu.

Velké dík patří všem, kteří se již po druhé v tomto týdnu dostavili na výjezd i když panuje strach z koronaviru.
 
 

Požár Lesná

Dne 16. března byl ohlášen požár travního porostu u RD v obci Lesná. Naše jednotka byla při jízdě k zásahu odvolána pro dostatek sil a prostředků.
I když je vyhlášen nouzový stav a panuje z trach z nákazy tak na výjed se dostavila téměř většina jednotky a tímto patří členům velký dík.
 
 

Opět silný vítr na Pacovsku

    Včera 23.2.2020 jednotka SDH Pacov během dne zasahovala u celkem čtyř událostí, které byly spojeny se silným větrem. Ten zapříčinila tlaková níže Julie. U všech událostí se jednalo o odstranění stromu či větve z komunikace.
 
 

Požár Pacov

    Dnes 17.2. v podvečerních hodinách jednotka SDH Pacov spolu s jednotkou profesionálních hasičů ze stanice Pacov likvidovala požár v komínovém tělese v rodinném domě v Myslíkově ulici.
 
 

Orkán Sabina

    Dne 10. února zasáhl celé česko orkán Sabina. V souvislosti s likvidací škod vyjela i naše jednotka. Celkem se jednalo o 4 zásahy, kdy jednotka likvidovala popadané stromy na komunikaci.