Výjezdy 2014

Jednotka SDH Pacov měla za rok 2014 celkem 56 zásahů.

Požár Babice

    Dne 27. prosince ve 12:20 byl na tísňovou linku HZS kraje Vysočina ohlášen požár v obci Babice. Na místo události byly vyslány jednotky z prvnho stupně požárního poplachu. Po příjezdu na místo hasiči zjistili požár u krbové vložky v budově, který se rozšířil na střechu. Hasiči na likvidaci použili jeden proud "C" a dále vysokotlak. Po lokalizaci požáru následovalo rozebírání konstrukcí a stropů pro zjištění dalších skrytých ložisek požáru. Pro lepší kontrolu byla použita i termokamera. Po ukončení všech prací se jednotky vrátili zpět na základny.

     Na místě zasahovala jednotka HZS Kraje Vysočina PS Pacov posílená o jednotky SDH Pacov, Košetice, Babice.

Požár Obrataň

     Včera 13. prosince v 15:40 byl na krajské operační a informační středisko Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina ohlášen požár lesa u obce Obrataň ve směru na Chýnov. Na místo operační důstojník vyslal jednotky z prvního stupně poplachu ( HZS Pacov, JSDH Pacov, Černovice, Obrataň). Jelikož se jednalo o čas, kdy je většina našich členů jednotky doma, tak naše Tatra vyjela již za necelé 4 minuty od nahlášení a za ní hned DA Ford Transit s dalšími 5ti hasiči.

     Po příjezdu naše jednotka zajišťovala zálohu na místě události. Po zjištění přesného místa velitel zásahu zjistil, že se jedná o nenahlášené pálení a tak všechny jednotky vrátil zpět na základnu.

V Nové Cerekvi shořela kolna, škoda se vyšplhala na 100 tisíc korun

      Sedm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů se sedmi cisternovými automobilovými stříkačkami a další technikou  zasahovalo v sobotu 15.11. večer u rozsáhlého požáru kolny v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku. Při požáru ani samotném zásahu nebyl nikdo zraněn.       

     Požár byl na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina ohlášen ve 20.27 hod a na místo události vyjeli profesionální hasiči ze stanic v Pelhřimově a Pacově společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Nové Cerekve, Černovic, Leskovic, Moravče a Těmic. Na záloze na stanici byly členové jednotky SDH Pacov. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu.
 
     Na likvidaci požáru hasiči nasadili několik vodních proudů. Kromě hašení hořícího objektu se zaměřili na ochranu okolí a před požárem chránili vedle stojící stodolu, kterou plameny  přímo ohrožovaly a ze které hasiči vyvezli několik kusů zemědělské techniky. Rozšíření požáru hasiči naštěstí zabránili a po hodině velmi intenzivního hašení se jim podařilo požár lokalizovat. Úplná likvidace požáru potom trvala ještě několik dalších hodin.
 
     Majitel odhadl vzniklou škodu na 100 tisíc korun. Proč začala ocelokolna hořet stále vyšetřujeme. Mezi prověřované verze patří nedbalostní jednání, ale také úmyslné zapálení.

 

Požár domu Kramolín

     Večer 26.9. po sedmé hodině vyjely jednotka hasičů k nahlášenému požáru domu v Kramolíně u Vyklantic. Jednalo se o požár kotelny. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pacov spolu s jednotkami dobrovolných hasičů z Pacova, Lukavce, Košetic a Křešína.

 

Úklid komunikace k Bedřichovu

     Dne 26.9. v podvečer vyjela jednotka SDH na úklid komunikace od bahna. Jednalo se o silnici spojující Pacov a Bedřichov. Jednotka na místě řídila kyvadlově dopravu a po smytí nánosů se vracela zpět na základnu. Během odjezdu byla jednotka odvolána k požáru rodinného domu v Kramolíně u Vyklantic.

 

Přívalový déšť ve Zlátence

     Včera 20.9. v odpoledních hodinách zasáhl prudký liják téměř celý okres Pelhřimov. Jedno z míst, kde déšť napáchal škody byla i Zlátenka. Po 16- té hodině na místo operační důstojník vyslal jednotku profesionálních hasičů z Pacova posílenou o další profesionální jednotku z Pelhřimova. Jednotky ve odklízely naplavené bahno a kamení z pole, které zůstalo na vozovce silnice č. 19.

     Poté k večeru byla vyslána jednotka SDH Pacov přímo do obce Zlátenka, kde bylo potřeba odčrpat bahno ze studně u rodinného domu. Jednotka dále pomáhala s odklízením následků u rodinných domů v obci. Po ukončení prací byla jednotka ještě večer vyslána do Vysoké Lhoty k dalšímu čerpání vody z dalších stavení.

Požár pole Zahrádka

     Naše jednotka SDH spolu s jednotkou profesionálních hasičů ze stanice Pacov dnes hasila pole u obce Zahrádka u Pošné.

     Stalo se tak dnes 22.8. v 12:21. Na místo oerační důstojník vyslal profesionální jednotku ze stanice Pacov s vozem T815 a následně povolal jako posilovou jednotku SDH Pacov s T148.

     Hasiči po příjezdu na místo hasili strniště pomocí lafety. Po zlikvidování požáru se jednotky vrátily zpět na základnu.

Dopravní nehoda Kámen

     Dnes 31.7. 2014 v 12:38 byla naše jednotka vyslána k dopravní nehodě u obce Kámen. Více v tiskové zprávě HZS.

 

Požár lesa Roučkovice

     Ve středu 21. května 2014 ve 14.15 hod byl na linku tísňového volání Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina ohlášen požár lesní hrabanky v katastru obce Roučkovice. K požáru vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pacov ( CAS 32 T815), společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Pacova ( CAS 32 T148), Hořepníku ( CAS 8 Avia) a Roučkovic ( PMS 12). 
     Provedeným průzkumem místa zásahu hasiči zjistili, že požár zasáhl lesní hrabanku, trávu a mladé stromky na ploše přibližně 30x10m. Jednotkám se podařilo velmi rychle požár lokalizovat a následně i zlikvidovat. Při požáru ani samotném zásahu nebyl nikdo zraněn. Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 20 tisíc korun. Hasiči svým zásahem uchránili majetek za 300 tisíc korun. Příčina vzniku požáru se nadále vyšetřuje.
P5210003.JPG
P5210009.JPG

 

 

Školení jednotek v dálkové dopravě vody

     Včera 19.4. se po dlouhých přípravách uskutečnila dlouho připravovaná akce. Jednalo se o nácvik dálkové dopravy vody na vzdálenost 2km a převýšení 114m. Pro tuto událost byla vybraná lokalita za obcí Roučkovice.

     Trať vedla od potoka u Kremličkova mlýna po místní komunikaci až do obce Roučkovice. Po celé trati bylo celkem 7 čerpacích stanovišť, na kterých byly jednotky z okrsků Pacov a Obrataň. Na celou akci tak dorazilo 13 jednotek SDH.

     Vše odstartovalo poradou v Roučkovicích. Zde si všichni zopakovali údržbu a provoz PS 12, a také proběhlo malé proškolení z radioprovozu či seznámení s plovoucím sacím košem. Po zodpovězení dotazů byly jednotkám přiděleny danná stanoviště a také byly přiděleny radiostanice z důvodu komunikace v nepřehledném terénu.

     Jakmile se jednotky přesunuly na danou trasu, začalo se s pokládáním dopravního vedení. Vše probíhalo dle plánu a tak po necelé půlhodince byl již spatřen výstřik z proudnic na konci vedení u seníku v Roučkovicích.

     Po čase se stroje na jednotlivých stanovištích vystřídali a opět se pokusilo celé vedení zavodnit na danný průtok v horním sektoru. Na konec celé akce bylo vyzkoušeno odstavení jednoho stanoviště a vytvoření delší vzdálenosti na jeden stroj. To znamenalo, že převýšení cca 40m s počtem 28 hadic B tlačila jedna mašina.

     Když měli všechny jednotky sbalen veškerý materiál sjeli se všichni zpět do Roučkovic, kde bylo provedeno závěrečné vyhodnocení celé akce.

     Velké poděkování patří všem organizátorům této akce především veliteli okrsku Pacov Františku Barešovi a strojníkovi JSDH Salačova Lhota panu Kostrounovi.

 

FOTOGALERIE ZDE

 

Výčet jednotek:

JSDH Pacov

JSDH Jetřichovec

JSDH Obrataň

JSDH Bratřice

JSDH Cetoraz

JSDH Zhořec

JSDH Roučkovice

JSDH Eš

JSDH Věžná

JSDH Kámen

JSDH Salačova Lhota

JSDH Těchobuz

JSDH Dobrá Voda

 

Požár hradu Kámen

     Dnes 8. dubna 2014 v 13:50 byl nahlášen na operační středisko HZS Kraje Vysočina požár na hradě Kámen. Operační důstojník postupně na místo vyslal jednotky z II. stupně poplachu a to HZS PS Pacov se dvěma CAS, jednotku z CPS Pelhřimov s jednou cisternou. Profesionálním hasičům vyjely na pomoc i jednotky SDH Pacov, Kámen, Nová Cerekev, Černovice, Těmice a Obrataň. 

     Po příjezdu jednotky HZS z Pacova provedli hasiči průzkum, kde zjistili požár v jednom ze sálů, kde jsou vystaveny historické motocykly. Na požár byly nasazeny dva proudy C. Po příjezdu dalších jednotek byla zřízena kyvadlová doprava vody CAS z rybníka Dvořiště. Během dojezdu dalších jednotek bylo provedeno přeskupení sil a prostředků a z rybníka Skalický byla provedena dálkova doprava vody hadicemi na vzdálenost cca 2 Km.

     Poté bylo ukončeno prověřovací cvičení jednotek požární ochrany. Jednotky zbalily materiál a vrátili se zpět na své základny.

     Poděkování patří všem, kteří toto cvičení připravili v dokonalé utajenosti, jelikož je potřeba se stále zdokonalovat v činnostech, které mohou někdy hasiči potřebovat.

foto zde

Zasahující technika:

HZS stanice Pacov CAS 15 MAN

HZS stanice Pacov CAS 32 T815

HZS stanice Pelhřimov CAS 32 T 815

JSDH Pacov CAS 32 T148

JSDH Obrataň CAS 24

JSDH Kámen PMS 12

JSDH Nová Cerekev CAS 25

JSDH Černovice CAS 24 Liaz

JSDH Černovice CAS 32 T815

JSDH Těmice CAS 20 T815

JSDH Těmice DA 12

 

Technická pomoc

      Včera 9. března 2014 na pokyn operačního střediska vyjela jednotka SDH Pacov na technickou pomoc do ulice Sadová v Pacově.

a další události převážně technického charakteru