Výjezdy 2019

Jednotka SDH Pacov měla za rok 2019 celkem 60 zásahů

Požár v rodinném domě v Lesné

    Dne 12. prosince byl v podvečerních hodinách ohlášen požár v rodinném domě v nedaleké obci Lesná. Po příjezdu jednotek hasičů bylo zjištěno, že se jedná o požár komínového tělesa se zakouřením půdních prostor. Hasiči provedli kontrolu pomocí termokamery a následně provedli pročištění spalinové cesty s dohašením žhnoucích sazí. 
    Na místě zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pacov spolu s jednotkami SDH Pacov, Hořepník a Lesná.
 

Planý poplach

    Dne 1.11. v 19:53 byl ohlášen požár lesního porostu u obce Velká Rovná. Po příjezdu jednotek z prvního stupně poplachu bylo zjištěno, že se jedná o pálení na místě události. Tato událost se tedy překvalifikovala na planý poplach.
 
 

Požár Hořepník

    Dne 9.10. ve 22:09 byl nahlášen požár stodoly s uskladněným dřevem v Hořepníku, místní části Vítovice. Krajské operační středisko HZS Kraje Vysočina na místo vyslalo všechny jednotky z prvního stupně poplachu a následně tyto čtyři jednotky posílilo o další dvě. Po příjezdu na místo události byla celá stodola v plamenech a hasiči se soutředili na záchranu rodinného domu, který byl přilehlý přímo ke stodole.
Naše jednotka přijela na místo jako třetí a velitel zásahu určil část členů JSDH na průzkum rodinného domu v dýchacích přístrojích a případnou evakuaci osob z domu. Zbytek členů jednotky rozvinul další proudy a soustředil se na hasební práce. Strojník CAS prováděl kyvadlovou dopravu vody na požářiště z nedalekého vodního zdroje.
Po lokalizaci požáru jednotka prováděla vynešení materiálu ze stodoly, aby mohla být provedena celková likvidace požáru. Po ukončení všech prací a sbalení materiálu se naše jednotka vrátila okolo druhé hodiny ranní zpět na základnu.
Velké poděkování patří všem zasahujícím hasičům, jelikož se jednalo o velmi náročný zásah. Škoda se vyšplhala na 500 000 kč. Příčina požáru se vyšetřuje.
Na místě zasahovaly jednotky HZS PS Pacov, CPS Pelhřimov a jednotky SDH Hořepník, Pacov, Košetice, Červená Řečice.
 
ou
 
 
 
 

Požár kotelny Salačova Lhota

Dne 21. srpna v 17:37 byl ohlášen požár uskladněného uhlí v kotelně kulturního domu v Salačově Lhotě. Na místo operační důstojník poslal jednotku profesionálních hasičů z Pacova spolu s jednotkou z Pacova, Jetřichovce a místní Salačovy Lhoty. Během likvidačních prací byla na místo povolána jednotka SDH Lukavec.
Naše jednotka prováděla vyskladňování uhlí ze sklepa v dýchací technice a dohašování vyskladněného uhlí pomocí vysokotlakého proudu z cisterny. Během večerních prací dále bylo provedeno nasvícení hasebních prací pomocí osvětlovacího stožáru na CAS. Po dlouhých 4 hodinách byl zásah u konce a požár byl zlikvidován. Pro naši jednotku to však znamenalo ještě následný úklid prostředků na stanici a v dalších dnech očista a kompletace dýchací techniky a dalších použitých věcí.
 
 

Čerpání zatopeného sklepa v Pacově.

Dne 16.8.v dopoledních hodinách byla jednotka města Pacov povolána k zatopenému sklepu v domě na náměstí Svobody v Pacově. Jednotka k odčerpání použila elektrické kalové čerpadlo. Po odčerpání vody jednotka provedla spolu s oznamovatelem úklid sklepních prostor.
 
 

Požár včelína Pacov

     Dnes 15.8. byl ohlášen požár včelína na ulici Jetřichovecká v Pacově. K požáru vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pacov spolu s jednotkami SDH Pacov a Jetřichovec. Na místě hasiči provedli uhašení požáru a ošetření jedné osoby, která byla následně předána do péče letecké záchranné služby.
 
 

Požár skládky komunálního odpadu

Po dopravní nehodě u Šimpachu 24.7. byla naše jednotka povolána na požár skládky komunálního odpadu. Na místo události se jednotka dostavila společně s jednotkou HZS a začala provádět hasební práce na požářišti. Požár se podařilo lokalizovat a následně zlikvidovat pomocí dvou proudů "C". Celý zásah probíhal v dýchací technice.
U zásahu zasahovala naše jednotka spolu se dvěma CAS jednotky HZS Kraje Vysočina z Pacova.
 
 
 

Na přejezdu v Šimpachu na Pelhřimovsku se střetl osobní vůz s vlakem

Zraněním řidiče osobního vozidla skončila ve středu odpoledne 24.7. nehoda osobního vozidla a osobního vlaku na přejezdu v Šimpachu na Pelhřimovsku. Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. 

K ohlášené nehodě vyjela ve středu 24. července 2019 v 17.43 hod jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pacov společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Pacova a jednotkami hasičů SŽDC z Havlíčkova Brodu a Českých Budějovic.

Zraněného řidiče vozidla zdravotníci po nezbytném ošetření na místě události převezli sanitním vozem k dalšímu ošetření do nemocnice. Z vlaku hasiči evakuovali 15 dospělých osob a dvě děti. Nikdo z cestujících ve vlaku se při nehodě nezranil.

Hasiči vůz i vlak technicky zabezpečili.

Kpt. Ing. Bc. Petra Musilová – tisková mluvčí

 
 
 

Požár Samšín

 
Dne 23.7. ve večerních hodinách vyjela jednotka SDH města Pacov spolu s dalšími jednotkami z prvního stupně požárního poplachu na ohlášený požár do obce Samšín, kde hořel dřevní odpad. Po příjezdu na místo naše jednotka vytvořila jeden útočný proud C a pomáhala s likvidací požáru profesionálním hasičům ze stanice Pacov. Dále se na místo dostavila jednotka SDH Hořepník, která nám doplňovala vodu a místní jednotka, která po dokončení likvidačních prací zústala jako dohled na požářišti.
 
 

Požár lesa Rovná u Hořepníka

 
Dne 14. července 2019 v poledne byl na tísňovou linku ohlášen požár lesního porostu za obcí Rovná u Hořepníka. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pacov spolu s jednotkami SDH Pacov a Hořepník.
Naše jednotka prováděla asistenci při hasebních pracích a dále doplňování hasiva do cisterny Hořepnických hasičů.
 
 
 

Požár Radějov

 
Dne 10.7. v 18:31 byl ohlášen požár jednotkám z prvního stupně požárního poplachu v obci Radějov. Jednalo se o požár travního porostu, který zlikvidovaly jednotky SDH obcí Košetice, Radějov, Pacov a profesionální hasiči ze stanice v Pacově.
 
 

Technické pomoci po bouřce na Pacovsku

Dne prvního července zasahovala jednotka SDH u několika událostí v souvislosti s bouřkou na Pacovsku. Jednalo se převážně o popadané stromy na komunikacích a dále úklid komunikací od naplavenin. Následující den vyjela jednotka ještě ke dvěma mimořádným událostem.
 

Dopravní nehoda

    V noci na neděli 2.6. zasahovala jednotka SDH spolu s HZS a dalšími složkami IZS u dopravní nehody jednoho osobního automobilu, kde byly ohlášeny 2 zaklíněné osoby.

K těžké dopravní nehodě došlo v neděli po půlnoci na Pelhřimovsku. U Pacova řidič octavie nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Záchranka šoféra (29) transportovala do nemocnice v Českých Budějovicích.

V neděli 2. června jel po půlnoci řidič vozidla Škoda Octavia po silnici ve směru od obce Jetřichovec na Pacov. Při průjezdu zatáčky vyjel mimo komunikaci, kde automobil narazil do vzrostlého stromu.

Při dopravní nehodě došlo k vážnému zranění devětadvacetiletého řidiče, který byl zdravotnickou záchrannou službou transportován do nemocnice v Českých Budějovicích.

Do nemocnice byla převezena také jeho zraněná spolujedoucí. Místo nehody policisté ohledali, zadokumentovali a provedli šetření. Dechovou zkoušku nebylo možné u řidiče vzhledem k jeho zranění provést, byl nařízen odběr krve.

"Příčinu a okolnosti nehody policisté prověřují," doplnila krajská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

 
 

Noční požár v Rovné

    Včera 23.4. v 22:17 byl ohlášen požár po pálení klestí v lese u Rovné směrem na Červenou Řečici. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pacov, kterou posílila jednotka SDH z Pacova, Hořepníka a Rovné.

Naše jednotka vyjela v počtu 1+5 a pomáhala s hasebními pracemi a dále provedla nasvícení požářiště pomocí osvětlovacího stožáru.

 

Požár lesa u Zlátenky

    V nočních hodinách z 20. na 21. dubna zasahovali hasiči u požáru lesa za obcí Zlátenka směrem na Leskovice. Požár byl ohlášen ve 22:30 a na místo operační středisko postupně vyslalo jednotky profesionálních hasičů z Pacova a Pelhřimova s velkokapacitními cisternami. Profesionální hasiče doplnily jednotky SDH z Pacova, Nové Cerekve a Zlátenky.

Naše jednotka vyjela v počtu 1+5 a na místě události prováděla hasební práce pomocí dvou útočných proudů D s proudnicemi Protek. Ty díky své lehkosti a dobré obratnosti pomohly hasičům lépe zdolat požár. Dále strojník JSDH provedl nasvícení požářiště osvětlovacím LED stožárem na CAS. Jelikož bylo potřeba při hasebních pracích potřeba více vody, tak do naší CAS dodávala kyvadlovou dopravou hasivo JSDH Nová Cerekev.

Jednotky se po uhašení požáru a sbalení materiálu vrátily domů okolo druhé hodiny ranní.

Naši členové následně druhý den celé dopoledne prováděli očistu techniky a svěřených porostředků s výstrojí.

 

Kontrola požářiště

    Dne 20.4. naše jednotka krátce po návratu z předchozích požárů vyjela k technické pomoci do Velké Rovné. Jednalo se o kontrolu a dohašení ohnišť po předchozím požáru z minulého týdne.

 

Požár hrabanky v lese u Rovné

    V sobotu 20.4. v odpoledních hodinách zasahovaly jednotky požární ochrany u požárů lesního porostu v Rovné u Hořepníka směrem na obec Mašovice. Jednotkám se díky včasnému příjezdu podařilo uchránit nově vysázený porost. Po uhašení požářiště dále jednotky prolévaly starší ohniště, aby se nerozhořely, a předešly tím dalším škodám.

    Na místě zasahovala technika HZS stanice Pacov, JSDH Pacov, JSDH Košetice a JSDH Rovná.

 

Požár lesa v Bořeticích

     Dnes 19. dubna v 13:32 byl ohlášen požár lesa u obce Bořetice. Na místo vyjely dvě jednotky profesionálních hasičů z Pacova a Pelhřimova. Dále operační středisko vyslalo k požáru jednotky SDH z Pacova, Červené Řečice, Hořepníku a Bořetic. S tím, že poslední dvě uvedené jednotky vytvořili čerpací stanoviště u nedalekého rybníka, kam jezdily cisterny pro vodu během hasebních prací. Naše jednotka prováděla kyvadlovou dopravu vody na místo požáru a členové JSDH pomáhali příslušníkům HZS s hašením hrabanky a pařezů.

 

Hasiči zachránili vyvážecí soupravu

    Naše jednotka byla povolána k požár hrabanky v lese z důvodu záchrany převrácené vyvážečky za traktor. Spolu s námi zasahovali profesionální hasiči z Pacova a jednotka SDH Jetřichovec.

 

článek v deníku

 

Školení jednotky 

    V neděli 31.3. se členové JSDH Pacov cvičili v areálu bývalého Pacovského pivovaru (chcete-li Madety). V areálu na hasiče byly připraveny tři simulované situace. Požár na schodišti po výbuchu, požár ve sklepních prostorech a požár v 2. NP, kdy byl ohlášen požár kuchyně. U všech situací si hasiči museli poradit bez jednotky HZS a vždy na hasiče čekal velmi zakouřený prostor  spolu s několika namaskovaými figuranty. Ty pro toto cvičení zajišťovali dorostenci Pacovského sboru. Po každém zásahu bylo provedeno vyhodnocení, které hasiče dovedlo o krůček dál k efektivnějšímu zásahu. 

Velké poděkování patří všem, kteří se účastnili tohoto školení a městu Pacov za poskytnuté postory.

 

fotogalerie z celého odpoledne zde

 

Popadané stromy

    Jednotka SDH zasahovala u popadaných stromů během silného větru. Během prací zlikvidovala dva stromy na komunikaci a mnoho větví a nečistot na vozovkách na Pacovsku.

 

Školení jednotky

    Dne 13. ledna proběhlo další školení členů jednotky SDH Pacov. Jednotka zrekapitulovala zásahy za uplynulý rok. Především několikadenní požár v Nové Cerekvi. Následovala prezentace používání hasiv, výklad bojového řádu a další témata, která jsou dána pokynem HZS pro letošní rok. Následovala prohlídka nového vybavení jednotky (útočné vedení "D" s proudnicemi Protek umožnující nastavení průtoku vody) a výcvik v dýchací technice.

 

Popadané stromy

    Dnes 13.1. v brzkých ranních hodinách vyjela jednotka SDH Pacov odstranit padlý strom na komunikaci u obce Cetoraz. Po příjezdu na místo události velitel zásahu zjistil, že strom je přes celou vozovku a brání v průjezdu vozidel. Jednotka provedla odstranění stromu pomocí motorové pily a vozovku uklidila. Následně jednotka přejela k dalšímu stromu u Hrobské Zahrádky, kde strom taktéž zlikvidovala.